«Як то Русь ходила слідами ігумена Даниїла»

0
373

Уперше в історії Української Православної Церкви святкуванню 15-річчя УПЦ була присвячена подорож на Святу Землю (Єрусалим). Наше паломництво очолив Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир у супроводі 15 єпископів, які немов би символізували кількість років перебування Предстоятеля УПЦ на Київській кафедрі. Усіх паломників — духовенства та мирян — було близько 450 осіб. З Львівської єпархії, за благословенням архієпископа Львівського і Галицького Августина, у паломництві взяли участь 13 осіб.

Три літаки з Києва та один з Одеси 9 вересня прибули у Тель-Авів, після чого автобуси перевезли нас у місто, яке є святинею кожного християнина — святий град Єрусалим.

АВТОР: Протоієрей Ігор ЩИРБА

І ось вона — Свята Земля!

Слава Богу, що Господь знову сподобив нас її побачити і неможливо висловити всю повноту почуттів, і радість, і переживання водночас, які охоплюють душу і серце кожної людини, яка ступає на Святу Землю.

Наступного дня ми о 6 годині ранку були уже в Гефсиманії, у храмі на честь Успіння Божої Матері. Спільна Літургія українського єпископату на чолі з Блаженнішим Митрополитом Володимиром та православного духовенства Єрусалимської Церкви… Перші свічки, перша сповідь, перше Причастя і молитва подяки Божій Матері на Святій Землі.

Треба зазначити про важливу подію — це прийом у Блаженнішого Феофіла, Патріарха Святого града Єрусалима та всієї Палестини. Владика був приємно вражений і зазначив, що такої кількості паломників з України ще не було. Привітальні слова та обмін пам’ятними подарунками між Блаженнішим Феофілом та Блаженнішим Володимиром під спів «Христос воскрес…»  залишили незабутнє враження в усіх присутніх.

11 вересня, в день Усікновення глави Іоанна Предтечі, відбулася Божественна літургія в Горненському руському жіночому монастирі. Після тривалого будівництва храму на честь Казанського образу Божої Матері першу Літургію очолив Блаженніший Митрополит Володимир. Уночі відбулася соборна служба українського та грецького єпископату й духовенства та спільна молитва мирян у храмі Воскресіння на Гробі Господньому.

Сповнені душевного благословення…

Ми проходимо «Скорботним шляхом» Христа Спасителя під спів «Хресту Твоєму…» та зі сльозами на очах наближаємося до каменя Помазання, пригадуючи усі страждання Месії. Сповнені душевного благоговіння споглядаємо Голгофу, яка постає перед нашими очима.

Але ось! Святая Святих: Кувуклія, Гріб Господень: і, приклавшися до нього, нас огортає радість Христового Воскресіння, і ми звертаємося до кожного з присутніх пасхальним окликом: «Христос Воскрес!» — «Воістину Воскрес!»

Незабутньою стала подорож до Галілеї, яку ми назвали «квітучою». Відвідали великі християнські святині: гору Фавор, грецький монастир на честь Преображення Господнього; Назарет, храм на честь Благовіщення та джерело Пресвятої Богородиці; Кану; Галілейське море з неповторною рибкою апостола Петра.

Переїзд до Єгипту на Синайський півострів нагадав нам величезний подвиг єврейського народу, який вийшов з рабства і 40 років очищувався в пустелі, щоб увійти до землі обітованної. Посеред пустелі біля підніжжя гори Мойсея розташований чудовий грецький монастир в ім’я святої великомучениці Катерини. Тут існує давня традиція: кожен, хто приїжджає сюди й прикладається до святих мощей, отримує подарунок — перстень — прообраз того, що його свята великомучениця отримала від Жениха — Самого Господа. І тут же, знявши взуття, заходимо до святого місця — Неопалимої Купини.

…Стати гідними послідовниками Христа

Уночі з піднесенням сходимо на гору Синай з надією, що залишимо тут усі свої гріхи. І з думкою, що Царство Боже силою береться, продовжуємо нічний шлях. Після підйому на вершині гори в каплиці за участю п’яти єпископів та численного духовенства була відслужена Літургія. Причастившись і зустрівши сонце, спускаємося чернечою стежкою, яку святі синайські подвижники власноруч викладали для майбутніх поколінь.

Повернувшись до Палестини, ми потрапили у Вифлеєм, і зазвучала українська коляда біля зіроньки та вертепу Богонемовляти. Ми відвідали Хеврон і Мамврійський дуб на території руського монастиря, а також монастирі в Іудейській пустелі: в ім’я Сави Освяченого, Феодосія Великого, Герасима Йорданського та Георгія Хозевіта. Наприкінці паломництва побували в древньому Лоді, на батьківщині великомученика Георгія Побідоносця та в Яффі (Іопії) — храмі в ім’я святих первоверховних апостолів Петра і Павла.

Щиросердечно бажаю кожному православному християнину здійснити подорож на Святу Землю, вклонитись тим місцям, де Господь віддав Своє життя за спасіння нас, грішних, щоб стати гідними послідовниками Христа в цьому житті й осягнути життя вічне в Царстві Божому.